Urheilutanssijoille 8 mitalisijoitusta
Viikonlopun kisoissa Hyvinkäällä ja Lahdessa lattialla oli 6 Mikkelin Urheilutanssijoiden paria. Kaikki parit tanssivat itsensä mitalikorokkeelle ainakin toisessa tanssimuodossa.
Menestyksen aloittivat Hyvinkäällä Ilmo ja Leila Weide, jotka tanssivat seniori 3 C/B luokissa. Seniori 3 B luokan vakioissa pari ei aivan yltänyt finaaleihin saakka, vaan oli 13 parin joukossa 8. sijalla. Seniori 3 C luokan latinalaistansseissa tahti parani, ja pari tanssi itsensa 3. sijalle samoilla sijalukupisteilla hopeaparin kanssa.
Lahden kisoissa parhaiten menestyivät seniori 2 B luokan Matti ja Ninni Pitkänen. Pari tanssi itsensä ensin hopeasijalle vakiotansseissa ja nousi hetkeä myöhemmin latinalaistanssien voittajaksi. Myös seniori 3 D luokan Raimo ja Raija Ulmanen pääsivät palkinnoille molemmissa lajeissa. Pari tanssi pronssille latinalaistansseissa ja hopealle vakiotansseissa. Seniori 1 E luokan Mauri ja Marjo Keijonen nousivat seitsemännen kerran peräkkäin palkinnoille ollen pronssilla. Samalla pari nousi D-luokkaan. Seniori 1 C luokassa Ari ja Anu Fred tanssivat vakiotansseissa 4. sijalle ja latinalaistansseissa 3. sijalle. Seniori 2 C luokan Jorma Lifländer ja Hannele Valkonen olivat 5. sijalla latinalaistansseissa ja vakiotansseissa pari tanssi 3. sijalle.
Kuvat: Matti Pitkänen ja Jorma Lifländer



















